Huawei nova 13 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, October 22 |
| Status | Available. Released 2024, October 25 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦750,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦800,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦850,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹30,990 |
| 512GB 12GB RAM | ₹40,990 |
| 1TB 16GB RAM | ₹50,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
| Size | 6.76 inches, 108.8 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1224 x 2776 pixels (~449 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
BODY
| Dimensions | 163.4 x 74.9 x 7.8 mm (6.43 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
PLATFORM
| OS | EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.4-4.0, 23mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Dual |
8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 100W wired, 3-50% in 9 min |
| Other features | 5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass BDS Satellite Calling and Messaging - China only Virtual proximity sensing |
MORE
| Colors | Black, White, Purple, Green |
| Models number | MIS-AL00 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | € 489.95 |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.