Oscal Pad 13
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, April 12 |
| Status | Available. Released 2023, April 17 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦120,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹14,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 239.2 x 158 x 7.6 mm (9.42 x 6.22 x 0.30 in) |
| Weight | 435 g (15.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, 1/4.0", 1.12µm |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Capacity | 7680 mAh |
FEATURES
| Sensors | Unspecified |
MORE
| Colors | Glacier Blue, Space Grey |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 130 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.