Oscal C70
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, April 20 |
| Status | Available. Released 2023, May |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦140,800 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹11,300 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 163.2 x 75.2 x 8.8 mm (6.43 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 12, Doke-OS 3.1 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Capacity | 5180 mAh |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), unspecified sensors |
MORE
| Colors | Dim Forest Green, Summer Sky Blue, Stardust Grey |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 80 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.