Lenovo Legion Y70 (2026)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦600,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦700,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦800,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹60,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₹70,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₹80,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 7000 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~449 ppi density) |
BODY
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Other features |
IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/3.1", AF Auxiliary len |
| Features | LED flash, HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, 22mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 8000 mAh |
| Charging | 90W wired |
| Other features | Bypass charging |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, White |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.