Huawei nova Y61
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2022, November 01 |
| Status | Available. Released 2022, November |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦120,000 |
| 64GB 6GB RAM | ₦160,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦200,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦240,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹10,990 |
| 64GB 6GB RAM | ₹15,990 |
| 128GB 4GB RAM | ₹20,990 |
| 128GB 8GB RAM | ₹25,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - EVE-LX3 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EVE-LX9, EVE-LX9N |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 26, 28, 38, 40, 66 - EVE-LX3 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - EVE-LX9, EVE-LX9N |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 164.3 x 75.8 x 8.9 mm (6.47 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | EMUI 12, no Google Play Services |
| CPU | Octa-core |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary len |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (EVE-LX9N only) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Sapphire Blue, Mint Green, Midnight Black |
| Models number | EVE-LX9, EVE-LX9N, EVE-LX3 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 140 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.