Oppo Pad 6
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 25 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦550,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦650,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦750,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹38,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₹40,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₹42,000 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, Dolby Vision, 600 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Size | 12.1 inches, 445.2 cm2 (~86.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2120 x 3000 pixels (~304 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 266.9 x 193.4 x 6 mm (10.51 x 7.61 x 0.24 in) |
| Weight | 577 g or 579 g (1.27 lb) |
| SIM | No |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Single | 8 MP |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 10420 mAh |
| Charging | 67W wired, 67W UFCS, 55W PPS, 18W PD |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
MORE
| Colors | Silver, Gray, Blue |
| Models number | OPD2601 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 440 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.