Apple iPhone 13 Pro Max
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2021, September 14 |
| Status | Available. Released 2021, September 24 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦720,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦920,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹45,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₹65,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2643, A2644, A2645 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2484, A2641 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2643, A2644 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A2484 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2641 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
DISPLAY
| Type | Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 109.8 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
BODY
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.7 mm (6.33 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Build | Glass front, glass back, stainless steel frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
PLATFORM
| OS | iOS 15, upgradable to iOS 26.5 |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), PDAF, 1/3.4", 1.0µm, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/1.8, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, stereo sound rec. |
FRONT CAMERA
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4352 mAh |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min |
| Other features |
15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
FEATURES
| Sensors |
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
MORE
| Colors | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green |
| Models number | A2643, A2484, A2641, A2644, A2645, iphone14,3 |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 1.18 W/kg (head) 1.20 W/kg (body) |
| Prices | $ 407.95 / € 410.00 / £ 317.09 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 121h |
| Display | 1050 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -24.0 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 801691 (v9) GeekBench: 4706 (v5.1) GFXBench: 60fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.