Apple iPhone 12 Pro Max
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2020, October 13 |
| Status | Available. Released 2020, November 13 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦650,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦850,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹1,00,900 |
| 256GB 8GB RAM | ₹1,30,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2342 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2411, A2412 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2410 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave - A2342 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 Sub6 - A2410, A2411, A2412 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
DISPLAY
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 109.8 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
BODY
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.4 mm (6.33 x 3.07 x 0.29 in) |
| Weight | 228 g (8.04 oz) |
| Build | Glass front, glass back, stainless steel frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Other features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
PLATFORM
| OS | iOS 14.1, upgradable to iOS 26.5 |
| Chipset | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB / 512GB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.9", 1.7µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.2, 65mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2.5x optical zoom 12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10‑bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
FRONT CAMERA
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3687 mAh |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min |
| Other features |
15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.4 update |
FEATURES
| Sensors |
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
MORE
| Colors | Silver, Graphite, Gold, Pacific Blue |
| Models number | A2411, A2342, A2410, A2412, iPhone13,4 |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | $ 315.91 / € 327.00 / £ 244.00 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 95h |
| Display | 822 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -23.8 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 638584 (v8) GeekBench: 4240 (v5.1) GFXBench: 55fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.