Infinix Hot 70
Full Specifications
GENERAL
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦240,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦250,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦260,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹10,900 |
| 128GB 6GB RAM | ₹12,900 |
| 128GB 8GB RAM | ₹14,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm (6.61 x 3.11 x 0.30 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
PLATFORM
| OS | Android 16, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB |
| RAM | 4GB/ 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.9, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Other features |
10W reverse wired Bypass charging |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 130 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.