vivo iQOO Pad6 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 20 |
| Status | Available. Released 2026, May 20 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦1,200,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦1,400,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦1,600,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦1,800,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹48,999 |
| 256GB 12GB RAM | ₹50,999 |
| 512GB 12GB RAM | ₹52,999 |
| 512GB 16GB RAM | ₹54,999 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR, 1200 nits (peak) |
| Size | 13.2 inches, 515.0 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2512 x 3840 pixels, 3:2 ratio (~348 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 297 x 199.8 x 6.2 mm (11.69 x 7.87 x 0.24 in) |
| Weight | 663 g (1.46 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | No |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 4K, 1080p |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 13000 mAh |
| Charging | 66W wired, PD |
| Other features | 5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
MORE
| Colors | Green, Gray, Silver |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 540 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.