Lenovo Tab 4 8
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2017, February 27. Released 2017, September 15 |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 16GB 1GB RAM | ₦65,000 |
| 32GB 3GB RAM | ₦75,000 |
PRICE IN INDIA
| 16GB 1GB RAM | ₹14,000 |
| 32GB 3GB RAM | ₹16,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 - Global 1, 3, 38, 39, 40, 41 - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 211 x 124 x 8.2 mm (8.31 x 4.88 x 0.32 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (Wi-Fi/LTE model) Qualcomm APQ8017 (Wi-Fi only model) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB / 32GB |
| RAM | 2GB |
MAIN CAMERA
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 2 MP |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4850 mAh |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity (LTE model only) |
MORE
| Colors | Black, White |
| Models number | TB-8504X, TB-8504F |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 170 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.