Huawei MatePad Pro 12.2 (2024)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, August 06 |
| Status | Available. Released 2024, August 13 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦700,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦800,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦900,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹50,900 |
| 512GB 12GB RAM | ₹60,900 |
| 1TB 16GB RAM | ₹70,900 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands |
N/A |
| 3G bands |
N/A |
| 4G bands |
N/A |
DISPLAY
| Type | Dual-layer OLED, 1B colors, 144Hz, 2000 nits (peak) |
| Size | 12.2 inches, 440.7 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2800 x 1840 pixels, 3:2 ratio (~275 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 271.3 x 182.5 x 5.5 mm (10.68 x 7.19 x 0.22 in) |
| Weight | 508 g (1.12 lb) |
| SIM |
No |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 4.2 |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 MP4 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10100 mAh |
| Charging | 100W wired, 85% in 40 min, 100% in 55 min (advertised) |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
MORE
| Colors | Gold, White, Black |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.