Motorola Moto G84
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, August 24 |
| Status | Available. Released 2023, September 08 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦250,800 |
| 256GB 12GB RAM | ₦300,800 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹20,900 |
| 256GB 12GB RAM | ₹22,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 66 - LATAM 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 - International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 26, 28, 40, 66, 78 SA/NSA/Sub6 - LATAM 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 1300 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 160 x 74.4 x 7.6 mm (6.30 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 166.8 g (5.86 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back or eco leather back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
PLATFORM
| OS | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.9 (wide), 1/1.5", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 30W wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect (Ready For) support |
MORE
| Colors | Marshmallow Blue, Midnight Blue, Viva Magenta |
| Models number | XT2347, XT2347-1, XT2347-2 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | € 214.79 / £ 229.88 |
TESTS
| Battery life | Active use score 12:31h |
| Display | 996 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -24.9 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 389015 (v9), 375632 (v10) GeekBench: 1824 (v5) GFXBench: 17fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.