Huawei Mate 70 Air
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, November 06 |
| Status | Available. Released 2025, November 06 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦700,900 |
| 512GB 12GB RAM | ₦800,900 |
| 512GB 16GB RAM | ₦900,900 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹50,990 |
| 512GB 12GB RAM | ₹60,990 |
| 512GB 16GB RAM | ₹70,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands |
LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR Vivid, 4000 nits (peak) |
| Size | 7.0 inches, 123.0 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1320 x 2760 pixels, 19:9 ratio (~437 ppi density) |
| Protection |
Kunlun Glass |
BODY
| Dimensions | 165 x 81.5 x 6.6 mm (6.50 x 3.21 x 0.26 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) Stylus support |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 5.1 |
| Chipset | Kirin 9020A (7 nm) - 12GB RAM Kirin 9020B (7 nm) - 16GB RAM |
| CPU | Octa-core |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 12GB/ 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.3", PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
FRONT CAMERA
| Single | 10.7 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No High-bitrate audio support |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 66W wired |
| Other features |
5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer BDS Satellite Messaging (Two-way) - China only |
MORE
| Colors | Black, White, Silver |
| Models number | SUP-AL90 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 510 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.