Xiaomi Redmi Note 15 Special
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 02 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 07 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦300,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦350,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦400,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹18,999 |
| 128GB 8GB RAM | ₹20,999 |
| 256GB 8GB RAM | ₹24,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands |
LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3200 nits (peak) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 165.0 x 75.4 x 7.4 mm or 7.8 mm |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5800 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Other features |
22.5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
MORE
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.