Ulefone Note 22
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 01 |
PRICE IN NIGERIA
| 32GB 3GB RAM | ₦200,800 |
PRICE IN INDIA
| 32GB 3GB RAM | ₹15,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 400 nits |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 135.6 x 70.2 x 11.1 mm (5.34 x 2.76 x 0.44 in) |
| Weight | 161.6 g (5.71 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 16 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB |
| RAM | 3GB |
MAIN CAMERA
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 0.3 MP |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 3000 mAh |
| Charging | 5W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MORE
| Colors | Black, Blue, Orange |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 60 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.