Sony Xperia 10 Plus
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2019, February 25. Released 2019, February 27 |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦400,000 |
| 64GB 6GB RAM | ₦600,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹22,000 |
| 64GB 6GB RAM | ₹25,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - I3213, I4213, I4293 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - I3223 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38 - I3213, I4213 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 - I4293 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 28, 29, 66 - I3223 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 98.7 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~422 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Dimensions | 167 x 73 x 8.3 mm (6.57 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB |
| RAM | 4GB / 6GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", 1.25µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 53mm (telephoto), 1/4.0", 1.12µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3000 mAh |
| Charging | 18W wired, PD, QC3 |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Navy, Silver, Gold |
| Models number | I3213, I4213, I4293, I3223 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 560 EUR |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 78h |
| Display | Contrast ratio: 1530:1 (nominal) |
| Loudspeaker test | -28.8 LUFS (Average) |
| Performance |
AnTuTu: 120573 (v7), 147163 (v8) GeekBench: 4780 (v4.4), 1238 (v5.1) GFXBench: 5fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.