Xiaomi Redmi Note 12 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2022, October 27 |
| Status | Available. Released 2022, November 01 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦200,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦300,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦400,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦500,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹15,999 |
| 128GB 8GB RAM | ₹20,999 |
| 256GB 8GB RAM | ₹25,999 |
| 256GB 12GB RAM | ₹30,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 - International 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA - China |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Dimensions | 163 x 76 x 8 mm (6.42 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
PLATFORM
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1080 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB / 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, 50% in 15 min, 100% in 46 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Frosted Blue (Sky Blue), Onyx Black (Midnight Black), Polar White, Stardust Purple |
| Models number | 22101316C, 22101316I, 23013RK75C, 22101316G |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 1.09 W/kg (head) 1.06 W/kg (body) |
| Prices | € 121.99 / £ 169.00 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 97h |
| Display | 890 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -26.6 LUFS (Good) |
| Performance |
AnTuTu: 490526 (v9) GeekBench: 2209 (v5.1), 2372 (v6) GFXBench: 22fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.