Xiaomi Poco F5
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, May 09 |
| Status | Available. Released 2023, May |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦250,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦350,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹27,999 |
| 256GB 12GB RAM | ₹29,999 |
NETWORK
DISPLAY
| Type | AMOLED, 68B colors, Dolby Vision, HDR10+, 120Hz, 500 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Dimensions | 161.1 x 75 x 7.9 mm (6.34 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
PLATFORM
| OS | Android 13, upgradable to Android 15, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM7475-AB Snapdragon 7+ Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.91 GHz Cortex-X2 & 3x2.49 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 725 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 46 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Blue, White |
| Models number | 23049PCD8G, 23049PCD8I |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 1.00 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 1.09 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
| Prices | $ 299.99 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 118h |
| Display | 963 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -24.3 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 931174 (v9) GeekBench: 3939 (v5.1), 4348 (v6) GFXBench: 66fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.