vivo S60 Vitality
Full Specifications
GENERAL
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦575,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦675,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦775,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦875,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹30,999 |
| 256GB 8GB RAM | ₹32,999 |
| 256GB 12GB RAM | ₹34,999 |
| 512GB 12GB RAM | ₹36,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1800 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.9 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7500 (4 nm) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR, color spectrum sensor |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7200 mAh |
| Charging | 90W wired, PD |
| Other features | Reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity |
MORE
| Colors | Gray, White, Green |
| Models number | V2572A |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.