Apple iPad (2022)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2022, October 18 |
| Status | Available. Released 2022, October 26 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦650,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦850,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹30,400 |
| 256GB 8GB RAM | ₹33,400 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - A2757 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2757 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2777 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2757, A2777 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G - cellular model only |
DISPLAY
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Size | 10.9 inches, 359.2 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1640 x 2360 pixels (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
BODY
| Dimensions | 248.6 x 179.5 x 7 mm (9.79 x 7.07 x 0.28 in) |
| Weight | 477 g (Wi-Fi) / 481 g (LTE) (1.05 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | iPadOS 16.1, upgradable to iPadOS 26.4 |
| Chipset | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.0 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 64GB / 256GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 12 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps |
FRONT CAMERA
| Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort; magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, EDR, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7606 mAh |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
MORE
| Colors | Silver, Blue, Pink, Yellow |
| Models number | A3162, A2757, A2777, A2696, iPad13,18, iPad13,19 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 430 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.