Huawei nova 9
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2021, September 23 |
| Status | Available. Released 2021, September 30 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦250,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦350,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹25,890 |
| 256GB 8GB RAM | ₹30,890 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 |
| Size | 6.57 inches, 106.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 160 x 73.7 x 7.8 mm (6.30 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 2.0 (China), EMUI 12 (Europe), no Google Play Services |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Quad |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@240fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4300 mAh |
| Charging | 66W wired, 60% in 18 min, 100% in 38 min |
| Other features | Reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Starry Blue, Black, Green, Violet |
| Models number | NAM-AL00, NAM-LX9 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 120 EUR |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 96h |
| Display | 608 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -27.3 LUFS (Good) |
| Performance |
AnTuTu: 469798 (v9) GeekBench: 2973 (v5.1) GFXBench: 28fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.