vivo Y19s 4G
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, October 15 |
| Status | Available. Released 2024, October |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦150,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦200,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦250,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦300,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹15,500 |
| 128GB 4GB RAM | ₹20,500 |
| 128GB 6GB RAM | ₹25,500 |
| 256GB 8GB RAM | ₹30,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.68 inches, 107.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
BODY
| Dimensions | 165.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.53 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
PLATFORM
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB / 6GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Other features | Reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Pearl Silver, Glossy Black, Glacier Blue |
| Models number | V2419 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | € 130.00 |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.