Ulefone Tab A12 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 01 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦480,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹41,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 12.2 inches, 443.2 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2400 x 1600 pixels, 3:2 ratio (~236 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
BODY
| Dimensions | 277.8 x 191.5 x 7.5 mm (10.94 x 7.54 x 0.30 in) |
| Weight | 610 g (1.34 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers), 103 dB |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9000 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MORE
| Colors | Gray |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.