Motorola Moto E15
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, December 17 |
| Status | Available. Released 2025, January 22 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 3GB RAM | ₦205,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 3GB RAM | ₹8,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 6 |
BODY
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.2 mm (6.52 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 188.8 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
PLATFORM
| OS | Android 14 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB |
| RAM | 2GB |
MAIN CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.1, (wide), 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Radio | FM radio (no radio in FR, IT) |
BATTERY
| Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MORE
| Colors | Fresh Lavender, Misty Blue, Denim Blue |
| Models number | XT2523-6, XT2523-8 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 80 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.