Realme 9 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2022, February 16 |
| Status | Available. Released 2022, February 23 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦370,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦400,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦430,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹16,999 |
| 128GB 8GB RAM | ₹18,999 |
| 256GB 8GB RAM | ₹20,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - India |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.8 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 164.3 x 75.6 x 8.5 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Midnight Black, Aurora Green, Sunrise Blue |
| Models number | RMX3471, RMX3472 |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 1.19 W/kg (head) 0.71 W/kg (body) |
| Prices | About 540 EUR |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 134h |
| Display | 1601:1 contrast ratio, 567 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -25.3 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 401894 (v9) GeekBench: 2020 (v5.1) GFXBench: 16fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.