Realme Note 60
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, August 30 |
| Status | Available. Released 2024, August 30 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 3GB RAM | ₦80,000 |
| 64GB 4GB RAM | ₦100,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦120,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦140,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦160,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦160,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 3GB RAM | ₹8,999 |
| 64GB 4GB RAM | ₹10,999 |
| 128GB 4GB RAM | ₹12,999 |
| 128GB 6GB RAM | ₹14,999 |
| 128GB 8GB RAM | ₹16,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ), 560 nits (HBM) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Protection | Reinforced glass |
BODY
| Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.59 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Die-cast aluminum chassis |
PLATFORM
| OS | Android 14, Realme UI |
| Chipset | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB / 256GB |
| RAM | 3GB / 4GB / 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 32 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, (wide) |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Voyage Blue, Marble Black |
| Models number | RMX3933 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | € 149.99 |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.