Realme GT 6
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, June 20 |
| Status | Available. Released 2024, June 25 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦600,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦700,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦800,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹30,999 |
| 256GB 12GB RAM | ₹35,999 |
| 512GB 16GB RAM | ₹40,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR 10+, Dolby Vision, 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 (~91.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
BODY
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.6 mm (6.38 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), plastic frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
PLATFORM
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.7, (wide), 1/1.4", PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.8", PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide), 1/2.74" |
| Features | Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| NFC | Yes, 360˚ |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 120W wired, 50% in 10 min, 100% in 28 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Fluid Sliver, Razor Green |
| Models number | RMX3851 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | $ 869.00 / £ 389.99 |
TESTS
| Battery life | Active use score 14:32h |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) |
| Loudspeaker test | -24.5 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 1540147 (v10) GeekBench: 5085 (v6) 3DMark: 3114 (Wild Life Extreme) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.