Apple iPhone 14 Pro Max
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2022, September 07 |
| Status | Available. Released 2022, September 16 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦1,000,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦1,200,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹1,39,900 |
| 256GB 8GB RAM | ₹1,59,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2894, A2896 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 53, 66, 71 - A2651, A2893 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2895 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2894, A2896 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 77, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A2651 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2893 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2895 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
DISPLAY
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1290 x 2796 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
BODY
| Dimensions | 160.7 x 77.6 x 7.9 mm (6.33 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Build | Glass front, glass back, stainless steel frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Other features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
PLATFORM
| OS | iOS 16, upgradable to iOS 26.5 |
| Chipset | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x3.46 GHz Everest + 4x2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), 1/3.5", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, stereo sound rec. |
FRONT CAMERA
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4323 mAh |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min |
| Other features |
15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
FEATURES
| Sensors |
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
MORE
| Colors | Space Black, Silver, Gold, Deep Purple |
| Models number | A2894, A2651, A2893, A2895, A2896, iphone15,3 |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 1.15 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
| Prices | $ 455.00 / € 485.00 / £ 388.95 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 121h |
| Display | 1760 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -24.3 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 955884 (v9) GeekBench: 5423 (v5.1) GFXBench: 54fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.