Apple iPhone XR
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2018, September 12. Released 2018, October 26 |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 3GB RAM | ₦200,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦230,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦260,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 3GB RAM | ₹13,500 |
| 128GB 4GB RAM | ₹15,500 |
| 256GB 8GB RAM | ₹17,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
DISPLAY
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 625 nits (HBM) |
| Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
BODY
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame (7000 series) |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Other features |
IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
PLATFORM
| OS | iOS 12, upgradable to iOS 18.7 |
| Chipset | Apple A12 Bionic (7 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 64GB / 128GB / 256GB |
| RAM | 3GB |
MAIN CAMERA
| Single | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
FRONT CAMERA
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@60fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2942 mAh |
| Charging | 15W wired, PD2.0, 50% in 30 min |
| Other features | Wireless (Qi) |
FEATURES
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MORE
| Colors | Black, Red, Yellow, Blue, Coral, White |
| Models number | A2105, A1984, A2107, A2108, A2106, iPhone11,8 |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 1.13 W/kg (head) 1.16 W/kg (body) |
| Prices | About 150 EUR |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 78h |
| Performance |
AnTuTu: 341196 (v7), 422465 (v8) GeekBench: 11437 (v4.4), 2690 (v5.1) GFXBench: 58fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.