TCL Tab 8 Gen 2
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, February |
| Status | Available. Released 2024, Q3 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦280,500 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹15,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 8.7 inches, 214.9 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 211.8 x 125.5 x 8.4 mm (8.34 x 4.94 x 0.33 in) |
| Weight | 330 g (11.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Other features | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
PLATFORM
| OS | Android 14, upgradable to Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G52 MP2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MORE
| Colors | Black |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.