itel A90 Limited
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, September 02 |
| Status | Available. Released 2025, October |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦94,900 |
| 128GB 4GB RAM | ₦96,900 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹4,300.00 |
| 128GB 4GB RAM | ₹6,300.00 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 1500 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
BODY
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP54 dust protected and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
PLATFORM
| OS | Android 14 (Go edition), itel OS 14 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
MORE
| Colors | Starlit Black, Space Titanium, Aurora Blue |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 0.82 W/kg (head) 0.46 W/kg (body) |
| Prices | About 60 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.