Oscal Pad 70
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, July |
| Status | Available. Released 2023, July |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦120,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦140,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹10,800 |
| 128GB 4GB RAM | ₹12,800 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 246.5 x 163 x 9.9 mm (9.70 x 6.42 x 0.39 in) |
| Weight | 520.5 g (1.15 lb) |
| SIM | No |
PLATFORM
| OS | Android 12, DokeOS_P 3.0 |
| CPU | Quad-core |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 6580 mAh |
| Charging | 10W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MORE
| Colors | Misty Blue, Meteorite Grey |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 90 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.