Oscal Elite 1
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, May |
| Status | Available. Released 2024, May |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | 460,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹35,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 600 nits |
| Size | 12.1 inches, 338.3 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2560 pixels (~230 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 278.5 x 180.5 x 7.4 mm (10.96 x 7.11 x 0.29 in) |
| Weight | 587 g (1.29 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 14, DokeOS_P 4.0 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 12 MP, (wide), 1/2.55" |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Capacity | 8800 mAh |
| Charging | 33W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
MORE
| Colors | Gray, White, Blue |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.