Oscal Modern 8
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, May |
| Status | Available. Released 2024, May |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦260,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦280,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹12,800 |
| 256GB 8GB RAM | ₹14,800 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 167.8 x 77.4 x 9.1 mm (6.61 x 3.05 x 0.36 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 13, DokeOS 4 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/2.76", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, (wide), 1/4.0" |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MORE
| Colors | Wisteria Purple, Ripple Blue, Ash Gray |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 100 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.