Lenovo Tab M8 (4th Gen)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, April 22 |
| Status | Available. Released 2023, May |
PRICE IN NIGERIA
| 32GB 3GB RAM | ₦180,000 |
| 64GB 4GB RAM | ₦200,000 |
PRICE IN INDIA
| 32GB 3GB RAM | ₹10,500 |
| 64GB 4GB RAM | ₹14,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 350 nits (typ) |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 197.8 x 119.8 x 9 mm (7.79 x 4.72 x 0.35 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT8768 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB / 64GB |
| RAM | 3GB / 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 5 MP, AF or 8MP, AF |
| Video | 1080p |
FRONT CAMERA
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS - cellular model only |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5100 mAh |
| Charging | 10W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MORE
| Colors | Abyss blue, Arctic grey |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 150 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.