Lenovo Tab P12
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, July 28. Released 2023, July 28 |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦680,500 |
| 128GB 8GB RAM | ₦780,500 |
| 256GB 8GB RAM | ₦880,500 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹26,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₹28,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₹30,000 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 12.7 inches, 467.7 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1840 x 2944 pixels, 16:10 ratio (~273 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 293.3 x 190.7 x 6.9 mm (11.55 x 7.51 x 0.27 in) |
| Weight | 615 g (1.36 lb) |
| SIM | No |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB/ 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 8 MP, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP, (ultrawide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack |
No JBL speakers |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10200 mAh |
| Charging | 30W wired, QC4 |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
MORE
| Colors | Storm Grey, Oat |
| Models number | ZACH0165US |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 400 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.