HMD Vibe 2
Full Specifications
GENERAL
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦100,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦150,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦200,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹10,500 |
| 128GB 4GB RAM | ₹12,500 |
| 128GB 6GB RAM | ₹14,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.75 inches, 108.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~265 ppi density) |
BODY
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T8200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB / 6GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MORE
| Colors | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 80 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.