Huawei P40 lite
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2020, February 27. Released 2020, March 02 |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦650,900 |
| 128GB 8GB RAM | ₦750,900 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹12,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₹15,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - JNY-L21A, JNY-L01A, JNY-L21B 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - JNY-L22A, JNY-L02A, JNY-L22B |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat13 400/75 Mbps |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 159.2 x 76.3 x 8.7 mm (6.27 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 10, EMUI 10, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
MEMORY
| Card Slot | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB |
| RAM | 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Quad |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent): JNY-L21A, JNY-L01A, JNY-L21B |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4200 mAh |
| Charging | 40W wired, 70% in 30 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Emerald Green, Light Pink/Blue, Skyline Gray |
| Models number | JNY-L21A, JNY-L01A, JNY-L21B, JNY-L22A, JNY-L02A, JNY-L22B, JNY-LX1 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 170 EUR |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 121h |
| Display | 1085:1 contrast ratio, 515 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -27.0 LUFS (Good) |
| Performance |
AnTuTu: 325777 (v8) GeekBench: 7846 (v4.4), 1862 (v5.1) GFXBench: 18fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.