Huawei MatePad Air (2025)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, August 15 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2025, August 21 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦600,600 |
| 512GB 12GB RAM | ₦700,600 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹40,500 |
| 512GB 12GB RAM | ₹50,500 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands |
N/A |
| 3G bands |
N/A |
| 4G bands |
N/A |
| 5G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 144Hz, 1000 nits (peak), HDR Vivid |
| Size | 12.0 inches, 426.4 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2800 x 1840 pixels, 3:2 ratio (~279 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 270 x 183 x 5.9 mm (10.63 x 7.20 x 0.23 in) |
| Weight | 555 g (1.22 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | No |
| Other features |
Stylus support (magnetic) |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 5.0 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Audio Vivid |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10100 mAh |
| Charging | 66W wired, UFCS, 100% in 85 min |
FEATURES
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
MORE
| Colors | Pink, Green, White, Gray |
| Models number | LRT-W20, LRT-W30 |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.