Samsung Galaxy Tab S10 FE
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, April 02 |
| Status | Available. Released 2025, April 03 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦500,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦800,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹50,900 |
| 256GB 12GB RAM | ₹80,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G - cellular model only |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 10.9 inches, 344.5 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2304 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 254.3 x 165.8 x 6 mm (10.01 x 6.53 x 0.24 in) |
| Weight | 497 g or 500 g (1.10 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Other features |
Stylus support IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 15, One UI 7 |
| Chipset | Exynos 1580 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-A720 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 540 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | Best Face |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 12 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Tuned by AKG |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS - cellular model only |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8000 mAh |
| Charging | 45W wired, QC2.0 |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) Circle to Search |
MORE
| Colors | Silver, Gray, Blue |
| Models number | SM-X520, SM-X526, SM-X526B |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.