Xiaomi Redmi Note 14 4G
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, January 10 |
| Status | Available. Released 2025, January 15 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦200,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦300,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦400,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹14,500 |
| 128GB 8GB RAM | ₹15,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₹17,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 120Hz, 960Hz PWM, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
BODY
| Dimensions | 163.3 x 76.6 x 8.2 mm (6.43 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 196.5 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
PLATFORM
| OS | Android 14, up to 4 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Helio G99 Ultra (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
FRONT CAMERA
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 33W wired, 55% in 44 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
MORE
| Colors | Midnight Black, Mist Purple, Ocean Blue, Lime Green |
| Models number | 24117RN76G, 24117RN76O, 24117RN76E |
| SAR EU | 1.00 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | $ 159.50 / € 153.75 / £ 149.00 |
TESTS
| Battery life | Active use score 12:47h |
| Loudspeaker test | -24.8 LUFS (Very good) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.