Coolpad X100
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, February 19 |
| Status | Available. Released 2025, February |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦270,400 |
| 512GB 12GB RAM | ₦300,400 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹12,990 |
| 512GB 12GB RAM | ₹15,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 169 x 76.3 x 8.6 mm (6.65 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 14, CoolOS |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
108 MP, f/1.9 (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Unspecified |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Starlit Black, Polar Silver, Palm Blue, Fairy Pink |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 180 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.