Xiaomi Redmi K Pad 2
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 22 |
| Status | Available. Released 2026, April 22 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦350,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦400,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦450,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹49,990 |
| 256GB 12GB RAM | ₹55,990 |
| 512GB 16GB RAM | ₹60,990 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 68B colors, 165Hz, HDR10, HDR Vivid, Dolby Vision, 1100 nits (HBM) |
| Size | 8.8 inches, 224.5 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1880 x 3008 pixels, 16:10 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Dimensions | 205 x 133.8 x 6.6 mm (8.07 x 5.27 x 0.26 in) |
| Weight | 345 g (12.17 oz) |
| SIM | No |
| Other features | Stylus support (magnetic) |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06" 1.12μm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4" 1.12μm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
CONNECTIVITY
| USB | 1x USB Type-C 3.2, 1x USB Type-C 2.0, Display Port 1.4, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5, Auracast, ASHA, MIHC |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 9100 mAh |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ |
| Other features |
22.5W reverse wired Bypass charging |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Silver, Violet |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 430 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.