Samsung Galaxy S27 Ultra
Full Specifications
GENERAL
| Announced | February, 2027 |
| Status | Coming soon. |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦2,000,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦2,300,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦2,500,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹140,990.00 |
| 512GB 12GB RAM | ₹145,990.00 |
| 1TB 16GB RAM | ₹149,990.00 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
DISPLAY
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2600 nits |
| Size | 6.9-inch |
| Protection | Corning Gorilla Glass Armor 2 |
BODY
| SIM | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
PLATFORM
| OS | Android 17 |
| Chipset | Snapdragon 8 Elite Gen 6 for Galaxy |
| CPU | (3.39 GHz, Single core, Cortex X4 + 3.1 GHz, Penta Core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Dual core, Cortex A520) |
| GPU | Yes |
MEMORY
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Quad |
200 MP 50 MP 50 MP 50 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 4320p @30fps 2160p @60fps 1080p @240fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP |
| Video | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
SOUND
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
CONNECTIVITY
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5100mAh |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
MORE
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.