Samsung Galaxy A57
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, March 25 |
| Status | Available. Released 2026, April 9 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦600,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦650,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦700,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦750,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹48,500 |
| 256GB 8GB RAM | ₹50,500 |
| 256GB 12GB RAM | ₹52,500 |
| 512GB 12GB RAM | ₹55,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED+, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
BODY
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (6.36 x 3.02 x 0.27 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Other features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Exynos 1680 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-720 & 4x2.6 GHz Cortex-720 & 3x1.95 GHz Cortex-520) |
| GPU | Xclipse 550 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Models number | SM-A576B, SM-A576B/DS, SM-A576Q, SM-A576U1, SM-A576W, SM-A576Z, SM-A5760 |
| SAR EU | 0.70 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 0.85 W/kg (head) 1.20 W/kg (body) |
| Prices | $ 6.09 / € 392.00 / £ 529.00 / ₹ 48,500 |
TESTS
| Battery life | Active use score 13:59h |
| Display | 1309 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -26.3 LUFS (Good) |
| Performance |
AnTuTu: 1001995 (v10), 1363464 (v11) GeekBench: 4411 (v6) 3DMark: 1742 (Wild Life Extreme) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.