Huawei Pura X Max
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 20 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 31 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦1,000,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦1,200,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦1,400,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦1,677,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹120,990 |
| 512GB 12GB RAM | ₹130,990 |
| 512GB 16GB RAM | ₹140,990 |
| 1TB 16GB RAM | ₹150,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | Foldable LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, HDR Vivid |
| Size | 7.7 inches, 179.5 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1828 x 2584 pixels (~412 ppi density) |
| Cover display | LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, 5.4 inches, 1264 x 1848 pixels, 412 PPI, Huawei Kunlun Glass 2 |
BODY
| Unfolded dimension | 166.5 x 120 x 5.2 mm |
| Folded dimension | 85 x 120 x 11.2 mm |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminosilicate glass back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Other features |
IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) Stylus support |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz) |
| GPU | Maleoon 935 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 81mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 4K, 1080p, HDR Vivid |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5300 mAh |
| Charging | 66W wired |
| Other features |
50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MORE
| Colors | Black, Blue, White, Olive, Orange |
| Models number | HOP-AL00 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 1400 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.