ZTE Blade V80 Design
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, November 10 |
| Status | Available. Released 2025, November |
PRICE IN NIGERIA
PRICE IN INDIA
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.75 inches, 112.2 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 900 x 1940 pixels, 19.5:9 ratio (~317 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 166 x 79 x 7.7 mm (6.54 x 3.11 x 0.30 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7280 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card Slot | Unspecified |
| Internal | 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| Other features |
10W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Midnight Black, Pale Amber, Celadon Cyan, Peach Fuzz |
| Models number | Z2575 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 120 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.