vivo iQOO Z11
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 05 |
| Status | Available. Released 2026, May 05 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦300,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦350,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹20,990 |
| 256GB 12GB RAM | ₹25,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 43, 48, 71 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 16, Origin OS 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Kryo Prime + 3x2.4 GHz Kryo Gold + 4x1.8 GHz Kryo Silver) |
| GPU | Adreno 810 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 9020 mAh |
| Charging | 90W wired, 50% in 37 min |
| Other features |
7.5W reverse wired Bypass charging |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Cosmic Black, Glacier Blue |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 370 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.