Tecno Spark 10 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, March 06 |
| Status | Available. Released 2023, March 22 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦120,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦140,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦160,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹10,399 |
| 128GB 8GB RAM | ₹11,399 |
| 256GB 8GB RAM | ₹12,399 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.8 inches, 109.3 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 168.4 x 76.2 x 8.4 mm (6.63 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 13, HIOS 12.6 |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Starry Black, Pearl White |
| Models number | KI7 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | £ 139.95 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 131h |
| Display | 1991:1 contrast ratio, 521 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -29.2 LUFS (Average) |
| Performance |
AnTuTu: 249938 (v9) GeekBench: 1358 (v5.1), 1376 (v6) GFXBench: 8.1fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.